Z czego wykonujemy taśmy transportowe?
W większości przedsiębiorstw zajmujących się produkcją lub logistyką korzysta się z różnych urządzeń transportu bliskiego. Sposobem, który cieszy się ogromną popularnością, okazują się różnego rodzaju przenośniki. Wśród nich znajdują się zarówno rozwiązania wykorzystujące obracające się rolki, jak i różnego rodzaju taśmy. W grę wchodzą tu m.in. pasy bezkońcowe z tkaninowym rdzeniem i okładkami z tworzywa sztucznego, jak i taśmy metalowe. Te ostatnie są używane tam, gdzie wymagają tego warunki zewnętrzne, np. wysoka wilgotność lub temperatura czy specyfika danej technologii, choćby wymagająca natryskiwania rozmaitych substancji. Producentem taśm transportowych z siatki metalowej jest firma Palmet. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Jakie druty mogą być używane w stalowych taśmach transportowych?
Stalowe taśmy transportowe powstają przez łączenie odpowiednio ukształtowanych elementów zrobionych z drutu. Zależnie od potrzebnej specyfiki w tym celu używane są druty okrągłe o średnicach od 0,9 mm aż do 4,5 mm oraz druty półokrągłe, a także druty spłaszczone. Nierzadko sięga się też po druty o przekroju prostokątnym od 1,2 × 0,7 mm po 4 × 2 mm. Charakterystyka drutów jest o tyle istotna, że wpływa na odporność taśmy na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, a także przekłada się na jej masę.
Z jakich stopów powstają taśmy stalowe?
Taśmy stalowe można wykonywać z różnych rodzajów gatunków tego materiału. Do najczęściej stosowanych należy stal St1 i St3 oraz nierdzewna stal kwasoodporna OH18N9 (1.4301). Często wykorzystywana jest ponadto kwasoodporna stal austenityczna 1H18N9T (1.4541), którą wybiera się do taśm dla przemysłu chemicznego i spożywczego. Do zastosowań takich jak np. obróbka wysokotemperaturowa wyrobów ceramicznych, hutnictwo czy odlewanie metali są przeznaczone stale żaroodporne H6S2, H18N9S, H23N13 czy H25N20S2, które doskonale znoszą bardzo wysokie obciążenia termiczne. Dla H6S2 będzie to 800°C, 850°C dla H18N9S i 1050°C przy H23N13. Stop H25N20S2 nadaje się do temperatur rzędu nawet oraz 1150°C.